Előző klímás cikkünkben a lakosság körében elterjedt beltéri egységek típusairól volt szó. A mostani írásunkban az irodai, ipari és technológiai felhasználás körében alkalmazott klíma beltéri egységek típusait fogjuk bemutatni. Az eddigi írásaink alapján már tudjuk azt hogy mekkora a megvásárolni kívánt klíma teljesítménye Kw -ban és tudjuk hova érdemes a klíma szerelést kérni a szerelőtől.
Kazettás Beltéri egység
Munkánk során többször találkoztunk már irodában azzal a problémával hogy oldalfali split klímát szereltettek fel és a dolgozók mindenféle barikádot építettek elé, hogy ne fújjon a nyakukba közvetlenül a hideg. Ennek következtében a klímaberendezés nem is működött megfelelően és az iroda távolabbi pontján meleg volt. Ezért mi az Irodákba a népszerű az álmennyezetbe építhető úgynevezett kazettás klíma beltéri egység ajánljuk. Ezt úgy kell elképzelni hogy a beltéri egységünknek csak az alja azaz a dekor panelja látszik a plafonon.
A kazettás egységekből is több kivitel létezik. Régebben a 60x60 cm es volt az elterjedt, ez pont belefért a kazettás álmennyezetbe mindenféle átalakítás nélkül. Ezek típusú egységek 4 irányba fújták a levegőt közvetlen a mennyezet alá így elkerülve azt hogy ráfújon valakire . Nagy előnye hogy a helyiség közepére gond nélkül elhelyezhető és ennek köszönhetően szétosztja a hideget az iroda minden pontján.
Beltéri kazettás egység
A modernebb split klíma berendezések mint például a Daikin vagy a Fujitsu kifejlesztette a körbe kifújós kazettás beltéri egységet. Ezek már nem csak 4 irányba fújnak hanem körbe és ezért tökéletesen oszlik el a hideg levegő . Igaz ezek az egységek nagyobb helyet foglalnak el a mennyezetünkbe 90x90 cm ezért kicsit több idő beszerelni, árban szinte nincs eltérés de a komfort miatt feltétlenül megéri ezt a klíma megoldást választani.
A kazettás beltéri egységek nagy előnye még az is hogy a 3.5Kw -tól akár 14Kw os teljesítménnyel is kérhetjük így lehetőséget adva a kis 30 nm es irodától akár a nagy több 100 nm es irodák vagy akár közértek , boltok stb. Ha esetleg elmegyünk Aldi vagy Lidl áruházakba ott láthatunk kazettás Daikin körkifúvós kazettás klímát.
Légcsatornás beltéri klíma egység
Van az úgynevezett légcsatornás klíma beltéri egység . Ezeket szintén lehet irodákba, kereskedelmi terekben alkalmazni. Itt is megtalálható a széles teljesítményválaszték 2.5 - 25 Kw teljesítményig. Itt akár egy 20 nm es helységet vagy akár egy egész csarnokot be lehet klímatizálni. Itt úgy kell elképzelni, hogy van egy beltéri egység amire légtechnikai csövek csatlakoznak . az egyik oldalán szívja a meleg levegőt a másik oldalén fújja a lehűtött levegőt. Ez az egység az álmennyezet fölött helyezkedik el és a légtechnikai csövek is ott futnak. A plafonon pedig befúvó és elszívó rács található. Ezekből lehet több is nem csak egy, akár 15 is lehet attól függ mekkora a klímatizálni kívánt helyiség. Ezeket a légbefúvókat általában úgy helyezik, hogy átöblítsék a helységet .
A légtechnikát minden esetben le kell méretezni a légcsatornás klíma egységéhez a megfelelő légsebesség és légköbméter befújáshoz, ellenkező esetben nem lesz megfelelő a rendszer működése. Ezek a légcsatornás klímamegoldások igen drágák a légtechnikai anyagok és kivitelezések miatt. Az ilyen típusú egység szinte minden gyártónál megtalálható mint például a Fujitsu vagy a Daikin .
A mennyezet alatti klíma egységeket is az ipari megoldások közé sorolnám mert lakosságba nem túl népszerű . Viszont Szervertermek vagy raktárak klímatizálására ideálisé éppen ezért fejlesztették ki . Teljesítményük szintén nagyon széles 3.5-14 Kw teljesítményig megtalálható a Daikin és a Fujitsu klíma termékei között.
Ezeket a beltéri egységeket közvetlen a mennyezet alá kell szerelni, kb. 20 cm lóg le és vízszintesen fújja a levegőt ami azért jó mert alá lehet pakolni teljesen nem lesz semmi a levegő útjába. Ez egy raktárnál fontos szempont. Szerver klimatizálása szintén megoldott vele, nem csak a kivitele miatt, hanem a teljesítménye miatt is, hiszen oldalfali split klíma egységből a 10 kw os a legnagyobb a Fujitsu termékei között, sőt még a Daikin sem gyárt nagyobbat oldalfali egységből mint 10 kw teljesítményű.
Parapet klíma
Parapetes klíma kevésbé ismert . Ezek úgy néznek ki, mint egy radiátor, ablak alá is szerelhető, ha nincs elég hely az oldalfalon vagy a plafonon illetve nem szeretnénk elrondítani a falat, például egy bemutatóterembe . Ezek a klímák alulról szívják a meleg levegőt és fölfele fújják a hideget így biztosítva a megfelelő keringést.
Következő cikkünkben a klíma felszerelését szeretnénk bemutatni, amit hamarosan itt olvashatsz.
A cikk szakmai szakértője: nagyonklima.hu